Інформаційно-бібліографічні послуги

Шановні користувачі бібліотеки ЦНТУ!


БІБЛІОГРАФІЧНІ МЕНЕДЖЕРИ НА ДОПОМОГУ

НАУКОВЦЮ ТА ЗДОБУВАЧУ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Бібліографічний менеджер — це програмне забезпечення, яке допоможе вам збирати, зберігати та обробляти літературні посилання. Програмне забезпечення дає можливість переглядати і сортувати зібрані посилання на різні записи (автор, дата публікації, ключові слова і тощо), а також створювати бібліографію в різних стилях і додавати ті чи окремі назви на них.

Можна встановити стаціонарну програму собі на комп'ютер, працювати онлайн, а також універсально онлайн + оффлайн. Універсальні бібліографічні менеджери Mendeley, EndNote, Zotero, Grafiati, Citavi підходять для використання як індивідуальними користувачами, так і науковими колективами, стануть у нагоді науковцю та здобувачу вищої освіти.

Mendeley – безкоштовний універсальний бібліографічний менеджер і академічна соціальна мережа. Крім стандартного функціоналу бібліографічного менеджера, Mendeley дозволяє знаходити за списками літератури колег, які цитують ті ж джерела, що і Ви.EndNote (Платформа EndNote Online) – система управління бібліографічною інформацією, що застосовується для управління посиланнями і бібліографією. Безкоштовний пакет надається в онлайн версії програми - "EndNote Online".

У роботі EndNote, найкраще з-поміж інших менеджерів інтегрує бібліографічну інформацію з інтернет-ресурсів, таких як Google Scholar чи Web of Science. З ним легко працювати, а при встановленні плагіну EndNote в текстовий процесор Word, автоматично створює бібліографію за допомогою функції «Цитування при написанні» (в порядку першого згадування публікацій або за алфавітом).

EndNote – це платна система управління бібліографічними даними (на відміну від Mendeley і Zotero), яка є продуктом компанії "Clarivate" і пов’язана з бібліографічною базою Web of Science. EndNote можна використовувати в якості стаціонарної програми для ПК або в режимі онлайн разом з сервісом Web of Science. Увійшовши через обліковий запис Web of Science, Ви отримаєте безкоштовний доступ до онлайн-версії менеджера.

Вебінар: EndNote - оформлення бібліографії статті за форматом журналу Clarivate Analytics українською.Zotero – бібліографічний менеджер, який підходить як для індивідуальної, так і колективної роботи, для хмарного зберігання повних текстів статей у Вашої особистої або колективної бібліотеці. Zotero є персональним додатком для реферування, виконаним у вигляді плагіна до Firefox або Chrome.Grafiati – сервіс автоматизованого оформлення списків використаних джерел. Ресурс допоможе правильно оформити списки посилань до атестаційних робіт, дисертацій, наукових статей тощо. Функціонал сервісу пристосований безпосередньо до потреб українського користувача, підтримує ДСТУ 8302:2015 і ДСТУ 7.1:2006 (ВАК).Citavi (англ.) – бібліографічний менеджер допомагає організовувати наукову діяльність за трьома напрямками: управління бібліографічними записами, упорядкування цитат, нотаток і файлів, а також планування завдань. Дозволяє вставляти бібліографічні посилання і цитати в Microsoft Word і ряд LaTeX редакторів. Витягує бібліографічні метадані з ISBN, DOI, PubMed, штрих-кодів, PDF-файлів. Здійснює пошук книг і статей у понад 5000 бібліотек світу з імпортом метаданих. Має власний браузер і переглядач PDF-файлів. Має плагіни для Internet Explorer, Mozilla Firefox та Google Chrome, що дозволяють автоматично знаходити і імпортувати бібліографічні дані, а також плагін для Adobe Acrobat Reader з опціями автоматичного створення цитат з виділених фрагментів тексту. Використовує для форматування бібліографії понад 9000 стилів цитування, а також зручний редактор для їх зміни або створення власних стилів.Для забезпечення освітнього процесу та ефективності науково-дослідної роботи в університеті, бібліографами інформаційно бібліографічного відділу було розроблено і пропонується до Вашої уваги ряд власних електронних видань:
 1. Штучний інтелект в освіті: відповідальне ставлення [Електронний ресурс] : бібліографічний покажчик / уклад. Олена Найдьонова ; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т. – Кропивницький : ЦНТУ, 2023. – 11 с.

  У бібліографічний покажчик «Штучний інтелект в освіті: відповідальне ставлення» зібрано перелік наукових статей в яких досліджено обрану тему. Розглянуто різні підходи до використання штучного інтелекту в освіті. Використання ШІ з позиції академічної доброчесності, а також його можливість бути повноцінним учасником відносин права інтелектуальної власності. Бібліографічні описи наукових робіт розміщені в алфавітному порядку, доповнені анотаціями та URL посиланнями на повні тексти розміщені у відкритому доступі мережі Інтернет. Бібліографічний покажчик стане корисним всім зацікавленим даною темою.

 2. Екологічні проблеми України: наслідки війни [Електронний ресурс] : вебліографічний покажчик / уклад. Олена Найдьонова ; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т. – Кропивницький : ЦНТУ, 2023. – 19 с.

  З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну екологічна безпека в умовах воєнного стану носить глобальну проблему, через можливість гуманітарної катастрофи внаслідок бойових дій. Існує загроза хімічної, біологічної, ядерної катастроф, внаслідок використання зброї масового знищення для мирного населення України. Більшість пошкоджених боями територій – це орні землі, об’єкти природно-заповідного фонду України. «Крім видимих збитків, є і той, який на перший погляд не помітний, але в перспективі може призвести до незворотних наслідків. Війна надзвичайно негативно впливає на навколишнє середовище, але масштаби цього впливу виміряти та оцінити, доки ведуться бойові дії, неможливо.» Підрив греблі Каховського водосховища окупаційними військами, одного з найбільших водосховищ не лише України, а й Європи, вже порівнюється експертами з Чорнобилем. Це найбільша техногенна катастрофа за останні десятиліття. Дика природа так само, як і люди, потерпає від війни. У вебліографічний покажчик «Екологічні проблеми України: наслідки війни» зібрані наукові статті, тези конференцій, матеріали інтернет видань та аналітичних відомств. Вебліографічний покажчик складено в алфавітному порядку, доповнений URL посиланнями на джерела, анотаціями, цитатами із статей, ілюстрований фотографіями з інтернет-ресурсів. Стане корисним широкому колу користувачів.

 3. Розвиток цифрових компетенцій у вищій освіті [Електронний ресурс] / уклад. О. Найдьонова; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т, бібліотека. – Кропивницький: ЦНТУ, 2022. – 22 с.

  Пропонуємо бібліографічний покажчик «Розвиток цифрових компетенцій у вищій освіті» в якому зібрані наукові публікації, тези матеріалів конференцій, монографії вчених які вивчають цю тему та пропонують на розгляд освітянам свої дослідження, які допоможуть знайти цифрові ресурси, методики викладання, дозволять обмінятися теоретичним та практичним досвідом, новими напрацюваннями та піднімуть якість здобуття освіти на новий щабель.
  Бібліографічний покажчик містить 38 бібліографічних описів, анотований, з посиланнями на повнотекстові цифрові ресурси.
  Стане корисним широкому колу читачів.

 4. Дуальна освіта [Електронний ресурс] : бібліогр. покажч. / уклад. О. Найдьонова ; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т, бібліотека. - Кропивницький : ЦНТУ, 2022. – 21 с.

  Бібліографічний покажчик «Дуальна освіта» містить бібліографічні описи наукових досліджень вчених та фахівців з обраної теми. В них проаналізовані та обґрунтовані важливості дуальності освіти в професійній підготовці випускників вищих навчальних закладів. Здобувачі дуальної форми освіти мають більше шансів отримати своє перше робоче місце після здобуття освіти, а заклади вищої освіти підвищать свою конкурентоздатність на ринку освітніх послуг.
  Бібліографічний покажчик анотований, доповнений посиланнями на цифрові ресурси, бібліографічний опис документів, відповідно ДСТУ 7.1:2006. Налічує 42 бібліографічних описа, внесених мовою джерела.
  Бібліографічний покажчик адресовано широкому колу читачів.

 5. Цифрова бібліотека [Електронний ресурс] : бібліограф. покажчик / уклад. О. Найдьонова ; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т. - Кропивницький : ЦНТУ, 2021. – 14 с.

  Відмітною рисою сучасного етапу розвитку цивілізації є впровадження в усі сфери життя суспільства цифрової техніки і цифрових технологій. Узагальнено це називається цифровізацією. Саме вона визначає напрям і зміст науково-технічного прогресу, соціальних перетворень. Усе більш цифровізованими стають виробництво, побут, освіта, культура, наука, управління.
  Бібліографічний покажчик «Цифрова бібліотека» містить бібліографічні описи наукових досліджень фахівців з обраної теми. Бібліографічний покажчик анотований, доповнений посиланнями на цифрові ресурси, бібліографічний опис документів, згідно ДСТУ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання». Налічує 31 бібліографічний опис внесених мовою джерела.
  Бібліографічний покажчик адресовано широкому колу читачів.

 6. Дистанційне навчання в умовах пандемічних обмежень [Електронний ресурс] : вебліограф. покажчик / уклад. О. О. Найдьонова ; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т. – Кропивницький : ЦНТУ, 2021. – 17 с.

  Запровадження карантину змінило життя кожного з нас, та особливо вплинуло на заклади освіти, змусивши пристосовуватись до нових умов надання освітніх послуг. Та все ж, питання дистанційного навчання в умовах пандемії коронавірусу залишається, як ніколи, актуальним. Вебліографічний покажчик містить в собі законодавчі акти, матеріали конференцій та статті з обраної тематики, матеріал подано мовою оригіналу. У ньому представлено 69 джерел, бібліографічний опис складено згідно ДСТУ ГОСТ 7.1-2006 «Бібліографічний запис, бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання», доповнених посиланнями на повнотекстові документи та сайти, актуальність посилань перевірена.
  Бібліографічний покажчик адресовано широкому колу читачів.

 7. Академічна доброчесність – невід`ємна частина освітнього процесу [Електронний ресурс] : бібліограф. покажчик / уклад. О. О. Найдьонова ; Центральноукраїн. нац. техн. ун-т. –Кропивницький : ЦНТУ, 2020. – 7 с.

  Інформаційно-бібліографічний відділ бібліотеки ЦНТУ пропонує бібліографічний покажчик в якому представлені 40 джерел - монографії, навчально-методичні посібники, законодавчі документи, статті дослідників на актуальну тему: «Академічна доброчесність – невід`ємначастина освітнього процесу». Бібліографічні описи джерел мають посилання на повнотекстові ресурси, для більш детального вивчення запропонованої теми. Це зручно, зважаючи на карантинні обмеження. Бібліографічний покажчик стане корисний широкому колу читачів.
  Бібліографічний покажчик складено відповідно стандарту ДСТУ 7.1: 2006. Джерела розміщені в алфавітному порядку.

 8. Інформаційні технології, комп`ютерна інженерія та захист інформації [Електронний ресурс] : [вебліограф.список] / уклад. О. О. Найдьонова ; Кіровоград. нац. техн. ун-т. - Кропивницький : [ЦНТУ], 2017. - 4 с.
  Вебліографічний список сайтів містить інформацію про електронні ресурси фахових видань за галузями наук : інформаційна безпека, комп 'ютерна інженерія, інженерія програмного забезпечення тощо. Описи ресурсів доповнені анотаціями, сайти перевіденні, дата звернення вказана.

 9. Українські фахові журнали : суспільні науки, інформаційна, бібліотечна та архівна справа [Електронний ресурс] : [вебліограф. список] / уклад. : М. Марченко, О. О. Найдьонова ; Кіровоград. нац. техн. ун-т. - Кропивницький : [ЦНТУ], 2017. - 5 с.
  Вебліографічний список містить інформацію про електронні ресурси фахових видань за галузями наук : бібліотекознавство, історія, інформаційна та архівна справа. Описи ресурсів доповнені анотаціями, сайти діючі, деякі мають глибину архівів до 10 років. Дата складання вебліографії 29.03.2017 рік.

 10. Екологічні проблеми Кіровоградщини: проблеми питної води [Електронний ресурс] : бібліогр. покажчик / уклад. О. О. Найдьонова ; Кіровоград. нац. техн. ун-т. - Кіровоград : КНТУ, 2013. - 19 с.
  В бібліографічному покажчику представлені: книги, статті з періодичних та продовжуваних видань, які видано в Україні та Росії, електронні ресурси. Перевагу надано матеріалам з періодичних видань. Матеріал подано мовою оригіналу згідно ДСТУ ГОСТ 7.1-2006 «Бібліографічний запис, бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання». Бібліографічний покажчик адресовано викладачам, аспірантам та студентам університету.

 11. Урановидобувні території України [Електронний ресурс] : бібліогр. покажчик / уклад. О. О. Найдьонова ; Кіровоград. нац. техн. ун-т. - Кіровоград : КНТУ, 2012. - 12 с.
  В бібліографічному покажчику представлені книги, статті з періодичних та продовжуваних видань, які видано в Україні, відповідної тематики. Перевагу надано матеріалам місцевих періодичних видань. Матеріал подано мовою оригіналу згідно ДСТУ ГОСТ 7.1-2006 «Бібліографічний запис, бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання».
  Бібліографічний покажчик адресовано викладачам, аспірантам та студентам університету.
Бібліотека ЦНТУ пропонує для студентів та науковців ВНЗ проведення семінарів та тренінгів за заданою тематикою. Долучайтеся до обрання тематики, пропонуйте свої варіанти!


Як підібрати українське видання для публікації та не загубитися в світі науковців?
Що робить журнал якісним/визнаним?
Та як відрізнити якісний журнал від неякісного?
Маємо надію, що переглянувши презентацію, укладачем якої є директор бібліотеки Євміна В.В, ви будете взмозі відповісти на усі ці питання!
Завантажити презентацію можна з сайту репозитарію ЦНТУ!

  В умовах постійного збільшення інформаційних ресурсів користувачу недостатньо бути поінформованим щодо новітніх інформаційних технологій бібліотеки; більш важливо навчитися користуватися цими технологіями. Необхідні вміння та навички різноманітного пошуку інформації та їх використання: під час роботи з ЕК, комп’ютерної грамотності по навігації в мережі Інтернет. Тому бібліотека ЦНТУ приділяє велику увагу організації інформаційної підготовки своїх користувачів.

 Кваліфіковані біліографи інформаційно-бібліографічного відділу навчають читача користуватися електронними ресурсами, які пропонує бібліотека, що допомогає йому впевнено почувати себе в інформаційному суспільстві університету

  Скориставшись послугами інформаційно-бібліографічного обслуговування (ІБО), ви зможете мати повне уявлення про фонди бібліотеки ЦНТУ та отримати необхідну інформацію по таким питанням:

 • Тематичні, бібліографічні, уточнюючі і фактографічні довідки;
 • Визначити індекси УДК/ББК та авторський знак для наукових робіт викладачів, аспірантів, студентів;
 • Виконати багатоаспектний пошук документів в ЕК;
 • Отримати консультації по самостійній роботі в програмі «Ірбіс»;
 • Отримати консультацію із створення бібліографічного апарату дипломних та магістерських робіт, дисертацій;
 • Організовує інформаційну підтримку масових заходів;
 • Пропонує виставки нових надходжень літератури до бібліотеки ЦНТУ;
 • Складає бібліографічні покажчики нових надходжень та тематичні;
 • Пропонує Е-маркетинг (е-mail розсилку) для науковців ЦНТУ.

  Фахівці інформаційно-бібліографічного відділу регулярно проводять теоретичні та практичні заняття для студентів перших та третіх курсів:

 • Ознайомлення з довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки ЦНТУ;
 • Із бібліографічним описом джерел та створенням бібліографічного апарату до курсових, дипломних, магістерських робіт;
 • Роботою в ЕК;
 • Визначенням індексів УДК/ББК тощо.

2024 © Бібліотека КНТУ